Pompa ciepła


Pompa ciepła jest urządzeniem umożliwiającym przemianę ciepła o niskiej temperaturze w ciepło o wysokiej temperaturze.
Pompy ciepła przekształcają energię z naturalnych źródeł ciepła, tj. z ziemi, wody lub powietrza w ogrzewanie domu, chłodzenie wnętrz i ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych). To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie komfortu mieszkania i funkcjonowania..

Pompy ciepła nadają się do nowych lub remontowanych domów!

Naturalne źródła ciepła:
 • Wody gruntowe
  Ze względu na stałą temperaturę wody w ciągu roku jest to najlepsze źródło, 15-20% efektywniejsze niż sam grunt. Jeżeli dolnym źródłem ciepła jest woda, mówi się o systemie woda-woda. Możliwy jest on jednak tylko wtedy, gdy na danym terenie występują odpowiednie stany wód gruntowych. Wady tego rozwiązania to: konieczność uzyskania pozwolenia urzędu powiatowego na prowadzenie przewodów do wód gruntowych, sporządzenie analizy wody, system otwarty podatny na dyfuzję, wymagana konserwacja pompy.
 • Grunt
  System ten wymaga zastosowania (jako źródła dolnego) kolektora płaskiego lub sondy gruntowej. Najlepiej ciepło oddaje grunt gliniasty i wilgotny. Zaletą tego rozwiązania są stosunkowo niskie koszty inwestycyjne. Wady to: duże zapotrzebowanie na powierzchnię (bez zabudowy i silnie zakorzenionej roślinności), dokładność w ułożeniu przewodów oraz duża rozbieżność mocy dyspozycyjnej.
 • Powietrze
  Wykorzystanie powietrza jako źródła ciepła wskazane jest przy instalacjach, w których temperatura zasilania nie przekracza 35²C. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp do źródła ciepła, wadą zaś niska temperatura w okresie największego zapotrzebowania na ciepło. Powoduje to uzyskiwanie niskich współczynników wydajności grzewczej.
  Powietrze atmosferyczne jest najdostępniejszym źródłem energii, lecz do jego niekorzystnych cech należą małe wartości współczynnika przejmowania i oddawania ciepła oraz duża zmienność jego temperatury. Dlatego też powietrze, jako źródło ciepła, stosowane jest głównie w niewielkich instalacjach małych domków jednorodzinnych.
 • Wody powierzchniowe
  Podobnie jak powietrze, wody powierzchniowe mają zmienną temperaturę w zależności od pory roku. Zimą temperatura jest niska, dlatego współczynnik wydajności grzewczej pompy jest mały.
  • Dodaj link do:

  ADW WIOLDAR

  ADW WIOLDAR zajmuje się sprzedażą hurtową rekuperatorów oraz ich montażem:

  W ofercie posiadamy najlepsze rekuperatory na rynku, jesteśmy także w stanie zapewnić dostawę każdego urządzenia, które będzie chciał zainstalować instalator współpracujący z naszą hurtownią. Nasza firma także zajmuje się montażem: wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, GWC Eko, pomp ciepła Zirius, kolektorów słonecznych płaskich oraz próżniowych, piecy akumulacyjnych.

  Newsletter

  Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami oraz aktualnymi promocjami - zapisz się do newslettera.

  Newsletter

  Kontakt

   
  Adw Wioldar
  ul. Bohaterów Warszawy 11
  66-400 Gorzów Wlkp.
   
  606 99 83 26
  95 7 390 240
  biuro@wioldar.com
  Wioldar Fan page