Czy warto mieć rekuperator?

Czy warto mieć rekuperator?

Nowoczesne budownictwo, w ostatnich latach przeżywa kolejny intensywny rozkwit. Z biegiem czasu zmienia się nie tylko trend architektoniczny, ale również technologie i materiały budowlane, z których powstają nasze domy i miejsca pracy.
Rosnące ceny energii, gazu i paliw zmuszają nas do ciągłego poszukiwania różnych oszczędności. Z pomocą przychodzą nam nie tylko doskonalsze i sprawniejsze urządzenia grzewcze typu piece dwufunkcyjne, piece z podajnikami na paliwo stałe, piece akumulacyjne z cegłami magnetytowymi. Rozwija się nie tylko przemysł technologiczny w dziedzinie materiałów budowlanych, gdzie materiały mają coraz niższe współczynniki przenikalności cieplnej, ale także wykonuje się super szczelne okna i drzwi, które zamykając budynek szczelnie przed chłodem, równocześnie pozbawiają go wentylacji. Zasada działania systemu wentylacji tradycyjnej opiera się na przemieszczaniu się mas powietrza na zasadzie różnicy temperatur oraz ciśnień. Ciepłe powietrze jako lżejsze dążyło ku górze, a w jego miejsce poprzez nieszczelności np. stolarki drzwiowej, okiennej, wpływało powietrze świeże, ale zimniejsze. System ten działa dobrze do dziś dnia, lecz ze względu na oszczędności zaczęliśmy uszczelniać wszystkie możliwe miejsca tak, aby nie nawiewało nam zimne powietrze w zimie. Poprzez zatykanie kratek eliminujemy praktycznie całkowicie wentylacje grawitacyjną. Straty z tytuły wentylacji grawitacyjnej mogą sięgać nawet do 80% strat ciepła budynku. Pogarszająca się wentylacja, straty ciepła oraz coraz szczelniejsze budowy wymusiła na nas zastosowanie coraz to nowszych rozwiązań: nawiewniki w oknach, wentylatory wyciągowe. I tu nasuwa się pytanie: po co montować ultra szczelne i ciepłe okno, które jest bardzo drogie, skoro w jego ramie zamontowana jest szczelina o powierzchni 10 cm2 , za którą i tak trzeba jeszcze dopłacić około 200 zł? Wszelkie wspomaganie mechaniczne wentylacji kończyło się stratą na poziomie 50% ciepła, które traci budynek poprzez sprawną wymianie powietrza. Im lepiej zaizolowany dom tym straty na wentylacji większe.
Całość obrazuje prosty schemat obok. Dążenie do doskonałych izolacji daje relatywnie mało. Dwukrotnie lepsza izolacja ścian daje zaledwie kilka procent oszczędności przy niewspółmiernym koszcie. W poszukiwaniu jak najlepszego rozwiązania powstał wymiennik ciepła który miał na celu zredukowanie największej straty ciepła. Wymiennik ten został wzbogacony o wentylatory i odpowiednie sterownie i zyskał nazwę REKUPERATORA. Urządzenia tego typu kontrolują wentylację w sposób ciągły i niezależny od warunków atmosferycznych. Dzięki temu mamy gwarancję, że w łazience nie pojawi się grzyb, w toalecie nie będzie niemiłych zapachów, a od przewietrzania pomieszczeń nocy nie wychłodzimy nadmiernie budynku. Budując dom energooszczędny czyli „szczelny” najważniejszym kryterium jakie powinno nas interesować to nie to czy warto mieć rekuperator ale jaki rekuperator powinniśmy mieć? Rekuperator przede wszystkim powinien być dobry tzn. taki którego kultura pracy nie zmusi nas do noszenia stoperów w uszach, a jednocześnie który będzie odzyskiwał tyle energii, że pozwoli nam na zaoszczędzenie więcej niż wydamy na jego utrzymanie. Warto też zwrócić uwagę, aby działał długo i bezawaryjnie. Wszystkie te cechy to klucz do sukcesu pod warunkiem, że instalacja zostanie właściwie zaprojektowana. Jeśli czegoś nie dopilnujemy, nawet najlepszy sprzęt przyprawi nas o ból głowy.
  • Dodaj link do:

ADW WIOLDAR

ADW WIOLDAR zajmuje się sprzedażą hurtową rekuperatorów oraz ich montażem:

W ofercie posiadamy najlepsze rekuperatory na rynku, jesteśmy także w stanie zapewnić dostawę każdego urządzenia, które będzie chciał zainstalować instalator współpracujący z naszą hurtownią. Nasza firma także zajmuje się montażem: wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, GWC Eko, pomp ciepła Zirius, kolektorów słonecznych płaskich oraz próżniowych, piecy akumulacyjnych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z wszystkimi nowościami oraz aktualnymi promocjami - zapisz się do newslettera.

Newsletter

Kontakt

 
Adw Wioldar
ul. Bohaterów Warszawy 11
66-400 Gorzów Wlkp.
 
606 99 83 26
95 7 390 240
biuro@wioldar.com
Wioldar Fan page